На Львівщині та Закарпатті відбулися заходи з відзначення 68-річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні

Posted: 09.05.2013 by rmclviv in Знаменні події, свята
Позначки:, , ,

9 травня у Львові урочисті заходи з нагоди 68-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні розпочалися на території Меморіального комплексу «Пагорб Слави». Вшанувати пам’ять полеглих захисників Вітчизни прибули голова Львівської обласної держадміністрації Віктор Шемчук, представники міської влади, тимчасово виконуючий обов’язки командувача Західного оперативного командування генерал-майор Віктор Ганущак, а також офіцери управління Західного оперативного командування, представники громадських організацій. Вони урочисто поклали вінки і квіти до пам’ятника «Невідомому Солдату».
Від військових колективів Львівського гарнізону квіти до підніжжя пам’ятника поклали начальник Львівського гарнізону – начальник Академії Сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного генерал-лейтенант Павло Ткачук, державний радник юстиції 3 класу прокурор Західного регіону України з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Павло Богуцький, начальник Військово-медичного клінічного центру Західного регіону полковник медичної служби Іван Гайда, представники Повітряного командування «Захід», Державної прикордонної служби. Серед тих, хто прийшов сьогодні на Пагорб Слави були ветерани військової служби та колишні фронтовики.
Військовий оркестр Академії Сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного виконав державний Гімн України, а салютна команда залпами вшанувала полеглих у боях з німецько-фашистськими загарбниками.
Завершила урочистості на Пагорбі Слави рота почесної варти Академії Сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, яка чітко карбуючи крок урочистим маршем пройшла повз «Вічний вогонь», ветеранів Великої Вітчизняної війни та гостей.
За усталеною традицією тимчасово виконуючий обов’язки командувача Західного оперативного командування генерал-майор Віктор Ганущак, командир Повітряного командування «Захід» генерал-лейтенант Станіслав Павлович та командир 80-го окремого аеромобільного полку 13 армійського корпусу Сухопутних військ ЗСУ полковник Віктор Копачинський відвідали ветеранів Великої Вітчизняної війни, які знаходяться у цей день на лікуванні у Військово-медичному клінічному центрі Західного регіону. Офіцери тепло привітали ветеранів із святковим днем Перемоги, вручили вітальні адреси, квіти, продуктові набори та побажали їм найшвидшого одужання.
Не обійшлося і без львівської «родзинки» вшанування ветеранів. По завершенні проходження Почесної варти кілька чоловіків розгорнули плакати з написами «Москалі go home», «Геть москальські окупанти». На ще одному плакаті було написано «Геть вбивці» і намальована свастика зі знаком рівності з радянським гербом та черепом.
Свої дії невстановлені особи пояснили, що у такий спосіб вони протестують проти сьогоднішнього відзначення свята, яке «не є нашим». На плакатах є символіка УРП.

***
У Військово-медичному клінічному центрі Західного регіону напередодні 68-мої річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років колектив також привітав ветеранів, які у свій час працювали, чи проходили військову службу у госпіталі зі святом та подарував їм та гостям свята концерт-реквієм «Пам’ятаймо про все і про всіх!».
Захід традиційно розпочав начальник Центру полковник медичної служби Іван Гайда, який констатував, що з кожним роком ветеранів, які після служби продовжили працювати у медичному закладі стає все менше і менше.
–     Час невблаганний. Рік тому ми вітали в цьому залі набагато більше ветеранів, а сьогодні – когось вже немає, а хто якраз зараз знаходиться на лікуванні. Попри те хочу запросити до почесної президії наступних наших дорогих гостей: Песляка Володимира Кайтановича, Лисенка Івана Івановича, Вольвака Петра Семеновича, Журавльову Юлію Іванівну, Чайку Ярослава Михайловича, Михайліну Наталію Яківну, Степанченко Ніну Костянтинівну, Шульгіну Юлію Іванівну.
Під час своє промови він також подякував ветеранам за мужність і героїзм та вручив учасникам війни почесні відзнаки, подарунки та квіти. «Ми вже 68 років живемо під мирним, світлим небом дякуючи мужності і героїзму наших ветеранів, які в суворих випробуваннях та стражданнях здобули нам перемогу над страшним ворогом – фашизмом. Тому від себе особисто та від всіх присутніх у цьому залі я щиро вдячний  Вам, ветерани, за те що вистояли, перемогли чорну фашистську нечисть», – зазначив полковник медичної служби Іван Гайда.
У свою чергу заступник начальника Центру з виховної роботи підполковник Іван Держило запропонував хвилиною мовчання пом’янутих тих, хто не дочекався 68-річниці Перемоги.
– Час невпинно спливає, і як це не прикро, але з кожним роком все менш і менше ветеранів можуть прийти до нас  та поділитися своїми спогадами  Лише за декілька останніх років покинули нас  колеги – співслужбовці та працівники госпіталю, які були ветеранами Великої вітчизняної війни . Це і – Яковлєв Василь Спиридонович, полковник, хірург, колишній завідувач операційного відділення, Пустовалова Олена Олександрівна – хірург – гінеколог,  Гайворонська Раїса Андріївна – колишня головна медсестра 1120 окружного військового госпіталю, Сорін Олександр Наумович колишній полковник, що працював у нас завідувачем продовольчого складу , а на фронтах Великої Вітчизняної командував розвід ротою. Також  Козлова Олександра Амосіївна – колишня  старша медична сестра кардіології, Сичов Іван Іванович, що працював завідувачем складу КЕС, Ірбенкіна Фаіна Георгіївна – колишня медична сестра приймального відділення, Альба Василь Мануілович – колишній начальник пожежної частини,  колишній водій Макушенко Павло Іванович, Шпак Іван Стратонович, що працював ліфтером, Задко Михайло Іванович, колишній водій, Бурлака Петро Опанасович, що працював охоронцем,  Вовк Ольга Олексіївна, працювала у продовольчій службі,  жінка-полковник, лікар 14 відділення Кузнєцова Надія Петрівна, колишній працівник майстерні Боднар, Новікова Лідія Афанасівна, Перепелюх Олександр Максимович,  пішли із життя Куракін Володимир Дмитрович,Войтаника Григорія Романовича, Марчук Наталія Єреміївна.
Дуже прикро, але цього річ ми знову маємо втрати. Не буде більше з нами Кузьменко Надії Дмитрівни – медичної сестри 14-го відділення, пішла з життя Білик Марія Іванівна – колишня медична сестра відділення лікувальної фізкультури, і остання втрата – Щербак Олена Юхимівна – колишній технік-рентгенолог поліклініки, які попереднє святкування були разом з нами у цьому залі.
Ми завжди пам’ятатимемо ціну, яку заплатили наші батьки і діди за сьогоднішній мир в Україні, за надану можливість наступним поколінням жити, народжувати і виховувати дітей.
Будемо ж гідні ратного і трудового подвигу наших батьків. Зробимо все від нас залежне, щоб розквітав, ставав красивішим і заможнішим рідний край, – зазначив він.
Після урочистої частини відбувся, власне сам, концерт-реквієм. Варто зазначити, що до його створення доклав зусиль не лише творча група Центру, а й методичний відділ 58-го Будинку офіцерів, на чолі із його директором Віталієм Провозіним.
–     Власне ідея цієї мистецької акції визріла під опікою підполковника Івана Держила. Ми ж зі свого боку надали необхідні методичні знання, обмундирування, зброю, речі військовослужбовців періоду Великої Вітчизняної війни, тобто працювали більше на створення відповідної атмосфери на сцені. А вже пісенні номери готували співробітники Центру самотужки. Знаю, що звучатиме зі сцени і «Темная ночь», і «Эх, дороги, пыль да туман…», і «Катюша» та «Ніч яка місячна». Також звучатиме чимало віршів на військову тематику. Загалом, як людина, яка багато років працює на творчій ниві, можу сказати, що в Центрі вдалося сформувати чудовий творчий колектив, який з часом, переконаний, стане окрасою всього гарнізону.
Загалом концерт-реквієм тривав майже дві години і за цей час було виконано чимало відомих творів періоду Великої Вітчизняної війни, а були і такі, які зал співав та декламував  хором разом із самодіяльними артистами.

***
В Ужгороді у День Перемоги вшанування розпочалося урочистим покладанням квітів до пам’ятника «Україна визволителям» на українсько-словацькому кордоні. Відтак кошики з символічними стрічками посадовці краю та міста, військовослужбовці й громадськість поклали і до монумента «Добровольцям Закарпаття – учасникам Другої світової війни».
Далі урочистою ходою центром міста вся громада вирушила вшанувати загиблих і померлих учасників війни на Пагорбі Слави. Захід розпочався з хвилини мовчання. Опісля вдячних слів ветеранам, покладання квітів до Вічного вогню і могил фронтовиків та військового салюту, вшанування продовжилося в міському Амфітеатрі – з польовою кухнею, яка частувала солдатською кашею і, звісно, традиційними «фронтовими ста грамами».
Як зазначив міський голова, на жаль, учасників бойових дій у Великій Вітчизняній війні в місті стає все менше й менше, і міська влада прагне зробити все, аби кожен із них відчував увагу і пошану, особливо в цей День.
– Тішить те, що День Перемоги в Ужгороді традиційно є загальноміським святом – на урочистостях завжди багато дітей і молоді, яскравих квітів, музики і теплих слів.
А на передодні, 8 травня, голова Закарпатської облдержадміністрації Олександр Ледида провів зустріч із ветеранами. Під час неї він наголосив на тому, що шанобливе ставлення до ветеранів та підвищення їх рівня життя – одне з головних завдань для керівників країни та області. Очільник Закарпаття поспілкувався з ветеранами під час неформального заходу – традиційного обіду напередодні свята. Учасники війни розповідали про свої проблемні питання: здебільшого, нестачу коштів на оздоровлення та медикаменти:
– Також турбує питання пільгового перевезення на пасажирському транспорті. А стосовно проблеми медикаментозного забезпечення, особливо це стосується міста Ужгорода, де, буває, рецепти на ліки для ветеранів отоварюють рідше одного разу на місяць, – поділився досвідом  голова організації ветеранів України у Закарпатській області Іван Бігунець.
Непокоїть учасників війни і питання просвітницької роботи на тему Великої Вітчизняної війни, зокрема, серед молоді:
– Упродовж останніх років і справді зроблено чимало, тому, правду кажучи, ветерани не можуть не відчути поліпшення соцзабезпечення. Але хочу від проблем соціальних перейти до ще однієї, не менш для нас важливої – просвітницької роботи. На жаль, сьогодні молодь мало знає про Велику Вітчизняну, не знає своїх героїв, – розповів голова комітету ветеранів війни Закарпатської Ради організації ветеранів Олег Самойлович.
Олександр Ледида наголосив: Глава держави особисто контролює виконання соціальних ініціатив, спрямованих на підвищення соціальних стандартів для ветеранів війни. Лише за останні 2 роки середній розмір пенсій учасникам війни підвищився на 473 гривні, або на 49%. Пенсії членам сімей померлих інвалідів війни було збільшено на 702 гривні, або на 66%.
– Одноразова грошова допомога до Дня перемоги закарпатським ветеранам склала майже 9 млн. грн. Ще 350 тис. грн. – виділено у перші місяці 2013-го через обласну програму «Турбота». Минулого року вперше за останні роки закуплено три квартири для інвалідів війни, – зауважив Олександр Ледида. Також керівник краю наголосив: для оздоровлення та лікування ветеранів намагаються залучати і спонсорські кошти.
Окрім вищезгаданого, з початку 2013-го коштом місцевих бюджетів області закарпатським ветеранам надано допомоги на 340 тис. грн. А 99 ветеранів отримали кошти на поліпшення побутових умов. Упродовж 2012-го інваліди та учасники бойових дій Великої Вітчизняної війни отримали два десятки новеньких авто.
Довідково: Сьогодні на Закарпатті проживає 810 інвалідів Великої Вітчизняної війни, 406 – безпосередніх учасників бойових дій, 2796 – учасників війни, 2317 – удів.

Віталій ІВАНОВ.

Залишити відповідь

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s