Службу метрології і стандартизації Збройних Сил України було створено у 1993 році. Відтоді вона стала невід’ємною частиною метрологічного забезпечення оборони, займається встановленням і застосуванням наукових, законодавчих, нормативних, технічних та організаційних основ, необхідних для досягнення єдності і потрібної точності вимірювань у Збройних Силах України. Підготовка фахівців для цієї галузі здійснюється на кафедрі метрології та стандартизації Харківського університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба.
Економічні та фінансові можливості оборонного відомства нині вимагають жорсткої економії всіх видів ресурсів. В умовах тривалої експлуатації у військах зразків озброєння та військової техніки значний обсяг точних вимірювань є єдиною гарантією безпечного і безаварійного застосування ОВТ. Тільки якісне метрологічне забезпечення, що гарантує точність вимірювань, дозволяє зберегти боєготовність і ефективність старіючого озброєння, убезпечує особовий склад від можливих аварій і катастроф. Як це не парадоксально, але опосередковано дефіцит грошових і матеріальних засобів посприяв зростанню значення точних вимірювань і метрологічного забезпечення у військовій справі, бо вони, як вже зазначалося, дозволяють уникати помилок при прийнятті рішень і пов’язаних з ними втрат. Загалом метрологічна діяльність в усі часи, а надто зараз, характеризується високою техніко-економічною ефективністю, бо, як показують розрахунки, витрати на організацію метрологічного забезпечення повертаються впродовж року.
Також слід мати на увазі, що подальше технічне переозброєння українського війська вже сьогодні вимагає обов’язкового випереджувального розвитку технічних засобів військової метрології.
В Західному регіоні головним представником цієї служби є львівська База вимірювальної техніки. Вже багато років її спеціалістами здійснюється метрологічне забезпечення підприємств, установ та організацій, що належить до сфери управління Міністерства оборони України, військових навчальних закладів, а також об’єднань, з’єднань, військових частин Збройних Сил України незалежно від їхнього підпорядкування, дислокованих на території Волинської, Рівненської, Хмельницької, Чернівецької, Тернопільської, Івано-Франківської, Закарпатської та Львівської областей.
Сьогодні База вимірювальної техніки укомплектована вихідними еталонами Збройних Сил України та робочими еталонами військового призначення вищих розрядів точності, а також пересувними лабораторіями вимірювальної техніки.
У чому специфіка служби та важливість діяльності цієї, без сумніву, унікальної військової частини? Щоб краще відповісти на це питання, уявимо собі, що нам у магазині зважили продукти на неточних вагах — приємного, звичайно, мало. А тепер пофантазуймо і перенесемося у сучасний бойовий літак, обладнани десятками різних авіаційних приладів. Заходимо на посадку або отримали команду на виконання складного маневру, а «ваги», тобто прилади вимірювання, «брешуть»: визначають фіктивний кут атаки, приблизну швидкість або, що ще гірше, висоту… Загалом — букет похибок. Погодьтеся, в такому випадку краще бути обдуреним на землі, ніж напитися з чаші розпачу в повітрі.
Отже, спеціалісти цієї регіональної метрологічної частини якраз і покликані сприяти забезпеченню безаварійної, безпечної експлуатації озброєння та військової техніки (ОВТ).
Однак з роками військовий парк вимірювальної техніки також старіє. Купувати нові прилади задоволення не з дешевих, та й не завжди є виправданим. Тому командування покладає надію на фахівців бази, які продовжують життя дорогим виробам. Як показує практика, в останні роки в майстрів-ремонтників значно побільшало роботи, а також розширилася і зона їхньої відповідальності. Щоб задовольнити попит на проведення поточного ремонту вимірювальної техніки, вже замало штатних фахівців відділу ремонту, а замовлення на такі роботи розписані на багато місяців наперед.
До слова, крім повірки (калібрування), регулювання та ремонту засобів вимірювання військових частин Західного регіону, співробітники бази на договірній основі здійснюють метрологічне забезпечення низки державних підприємств, що займаються діяльністю у сфері оборони. Тож тільки минулого року колектив бази у такий спосіб заробив більше 100 тисяч гривень.
Вісімдесят відсотків парку вимірювальної техніки обслуговується в місцях експлуатації — в пунктах постійної дислокації військ. З цією метою нерідко споряджається ціла експедиція військових метрологів, які місяць за місяцем переїжджають з одного гарнізону в інший з десятками еталонних приладів. Лише торік 10 виїзних метрологічних груп встигли провести обслуговування понад 85 військових частин.
Калібрування та ремонт засобів вимірювальної техніки — процес досить трудомісткий, вимагає ретельності і високої кваліфікації фахівців. Щоб повністю продіагностувати кожну одиницю і ремонтувати її, навіть найдосвідченішим метрологам потрібно витратити від трьох до тридцяти годин робочого часу (залежно від ступеня складності калібрування або ремонту).
— Спеціальність метролога є дефіцитною, хорошого фахівця потрібно готувати не один рік, тому саме в таких військових частинах дуже важлива наступність поколінь, коли секрети, тонкощі професії передаються від старших до молодших. Багато які з наших військовослужбовців, повісивши однострої у шафу, залишаються працювати на цивільних посадах, передають досвід молоді, — зазначає командир бази підполковник Олег Притика і відразу ж наводить приклади: — В інженера Бориса Синявського стаж роботи у військовій метрології — 27 років. Свого часу він був головним інженером бази вимірювальної техніки та зробив значний внесок у справу оснащення Збройних Сил України сучасним озброєнням та військовою технікою. На таких спеціалістах, як Галина Полупанова, Степан Данкевич, Роман Денещук, Олена Мельник можна сказати, і тримається наша військова метрологія.
Слід відзначити високий професійний рівень майорів Андрія Акуленка, Анатолія Борятинського, Олега Коваля, які вже подолали тисячі кілометрів доріг, аби здійснити обслуговування техніки сотень військових частин, а загальний час перебування у відрядженнях у них перевищує кілька років.
За минулий рік колектив бази відкалібрував (перевірив) більше 8 тисяч засобів вимірювання і відремонтував понад 250 приладів різної складності.
Як і в більшості метрологічних підрозділів, чималу частину колективу становлять представниці прекрасної половини людства. Їхня акуратність, уважність і пунктуальність в поєднанні з технічною грамотністю та досвідом допомагають цьому колективу професійно виконувати поставлені завдання.

Віталій ІВАНОВ.

Залишити відповідь

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s