У Львові встановлено пам’ятний знак присвячений 150-річчю відкриття Першого українського професійного театру в Галичині

Posted: 05.05.2014 by rmclviv in Знаменні події, свята
Позначки:, , , , ,

На фасаді 58 Будинку офіцерів у Львові (колишньому Народному домі) встановлено пам’ятну мистецьку дошку присвячену 150-й річниці відкриття Першого українського професійного театру в Галичині товариства «Руська Бесіда» та з нагоди 200-ліття з дня народження Тараса Григоровича Шевченка.
Саме на сцені Народного дому 05 травня 1864 року, вперше в Україні, була поставлена драма Тараса Шевченка – «Назар Стодоля», в режисурі Омеляна Бачинського, тодішнього директора театру.
Право відкрити пам’ятну дошку надали молодим акторам, студентам кафедри театрознавства та акторської майстерності факультету культури і мистецтв Львівського національного університету імені Івана Франка, акторам, які виконали в Національному театрі ім. Марії Заньковецької головні ролі у виставі «Назар Стодоля». Ця вистава йде нині на сцені театру ім. Марії Заньковецької у поставі Народного артиста України художнього керівника театру Федора Стригуна. А отець Богдан Котлинський з церкви Преображення Господнього прочитав молитву та освятив відкриту пам’ятку.
До створення цього пам’ятного знаку долучилося багато небайдужих людей. Зокрема, працівники департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської обласної державної адміністрації чимало зусиль доклали у справу збору коштів для його виготовлення. А український скульптор і художник, заслужений діяч мистецтв України Василь Ярич проявив жертовність і відмовився від гонорару за працю над цим проектом. У Львівській мерії ідею кафедри театрознавства та акторської майстерності Львівського національного університету імені Івана Франка підтримали і зробили все задля вчасного встановлення мистецької дошки до ювілею геніального поета Тараса Григоровича Шевченка.
— Сьогодні ми маємо низько вклонитися пам’яті тих людей, які віддали усіх себе на культуру нашу, на добре слово, на цей театр, який робив подвиг, якщо говорити у мистецькому плані, — сказав присутнім Народний артист України, лауреат Шевченківської премії, художній керівник Національного театру імені Марії Заньковецької, голова Львівського міжобласного відділення спілки театральних діячів України Федір Стригун. — Великий подвиг зробили ці люди. Вони йшли від села до села, вони будили словом своїм наш народ, вони будили любов, вони будили шляхетність і тому нам залишається тільки підтримувати ті гарні традиції митців, людей культури і віддавити наше розуміння, нашу любов нашій молоді, — зазначив він.
А перший заступник голови Львівської обласної державної адміністрації Йосип Ситник у вітальному слові сказав присутнім, що говорять коли гармати гримлять, то музи мовчать, але цю тезу можна заперечити, тому що українські театрали, митці, в час, коли Україна палає, приходять і рятують її у цьому вогні і на своїх плечах через свій подвиг дають нові відкриття, новий шлях, до подальшого розквіту України.
— В цьому театрі плекалися українські надії і закладалася платформа майбутнього національного, європейського поступу, ставились вистави українських авторів, які демонстрували велику потугу нації до життя, її славні традиції, — зазначив Йосип Ситник.
Також під час церемонії відкриття меморіальної дошки відбувся виступ Ярої Мистецької Групи театру «Ля МаМа» з Нью-Йорку під керівництвом Вірляни Ткач.

Вадим БАКАЙ.

Залишити відповідь

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s