Краматорчани вшанували пам’ять загиблих у Другій світовій війні

Posted: 09.05.2015 by rmclviv in АТО
Позначки:, ,

8 травня, в День пам’яті та примирення жителі Краматорська зібралися на віче біля меморіалу «Жертвам фашизму 1941-1943 років». Захід було організовано виконкомом міської ради за участі ветеранів Другої світової війни та праці, представників громадських організацій, мешканців, військовослужбовців – учасників АТО.
У своєму стислому, однак емоційному виступі представник Збройних Сил України підполковник Юрій Міхеєв зазначив, що війна – це зло з яким необхідно боротися усім миром: « Я житомирянин. Мій дід, який пройшов ту війну, мало що мені розповідав. Я все гадав чому, однак сьогодні я розумію: йому було морально важко відтворювати в пам’яті роки лихоліття. Кожного року я приходив до таких от обелісків аби схилити голову на знак пошани до подвигу людей, які віддали своє життя заради Перемоги над нацизмом, миру й чистого неба над головами наступних поколінь».
Член місцевої організації ветеранів Валентин Олександрович Кравченко, який проходив службу в 59 гвардійській стрілецькій Краматорській дивізії також був небагатослівним, однак наголосив на тому, що необхідно зробити усе можливе аби стабілізувати ситуацію на Донбасі аби не повернулися знову часи окупації.
На завершення заходу усі присутні поклали квіти до підніжжя стели, а організатори заходу подякували військовим за допомогу з облаштування території, незважаючи на складну ситуацію в зоні проведення антитерористичної операції та провокаційні закиди покидьків, які вже майже рік тримають українське суспільство заручниками своїх нездійсненних фантазій.
Як розповів заступник по роботі з особовим складом однієї з інженерних частин капітан Володимир Гриб до такої роботи йому з підлеглими не звикати і вони з радістю відгукнулися на поклик про допомогу.
– Працювали ми на цьому об’єктів більше тижня: викорчовували чагарники, косили навколишній газон. Дуже вдячні місцевим малим підприємцям, які долучилися до нас та допомогли необхідним реманентом й будівельними матеріалами. Радий, що ми встигли завершити усі роботи вчасно…
Присутні гідно оцінили ставлення військових до народної пам’яті тож підходили до них та дякували хлопцям від щирого серця за докладені зусилля та відновлений культурно-історичний об’єкт.
Варто зазначити, що меморіал на Крейдовій горі має свою трагічну історію. Ось як її описує в книзі «Золота осінь перемоги» письменниця Наталія Волошина: «… Горе та страждання, що їх нас спричинили фашисти нашому рідному місту, його мешканцям у період окупації забути неможливо. Жорстокий терор, масові вбивства мирних жителів… Місцями для розстрілів слугували кар’єр на Крейдовій горі, урочище неподалік поселень Красногорка, Семенівська гора. Лише на Крейдовій горі під бараками німецького концентраційного табору було розстріляно 3500 людей. Достеменно відомо, що в період окупації позбавили життя та закатували 6700 мирних жителів, серед них було чимало жінок, дітей, людей похилого віку.
Особливою датою для нашого міста є 25 січня 1942 року. Про цей жахливий день краматорчани згадують із здриганням. Тоді бургомістр Шопен скликав велику групу місцевих жителів у декілька сотень осіб в приміщенні клубу імені Леніна, серед яких були кваліфіковані робітники та інтелігенція підприємств міста. На звернення родичів та членів їхніх родин до Шопена і в гестапо їм було дослівно надано таку відповідь: усі вони відправлені до інших міст де й працюють. Насправді усі вони потрапили у концтабір. Цього ж дня за наказом бургомістра Шопена та начальника жандармерії Краматорського округу, а також командира загону «СС» й поліції лейтенанта Мойшке, містом провели облаву на чоловіків, жінок, людей похилого віку. Хапали без розбору, а затриманих звезли до табору, а потому почали розстрілювати групами біля кар’єра… »
Після звільнення Краматорська у вересні 1943 року були проведені розкопки решток, які згодом перенесли й та пере заховали на Крейдовій горі.
Саме 26 вересня 1968 року, напередодні святкування 100-ччя Краматорська, на цій горі було й було встановлено пам’ятник «Жертвам фашизму 1941-1943 років».

Залишити відповідь

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s