2016 рік добігає до завершення. У штатних пожежно-рятувальних підрозділах військових частин, які дислоковані у Західних областях України, підбито підсумки діяльності за рік, що минає.
Як зазначив начальник Західного територіального відділу пожежної безпеки полковник Олексій Романюк у зоні відповідальності, а це дев’ять Західних областей України, налічується 48 штатних пожежних підрозділів у військових частинах оперативного командування «Захід», центрального підпорядкування та Повітряних Сил ЗС України. Слід відзначити, що 38 з них — укомплектовані військовослужбовцями, а 10 — працівниками Збройних Сил України.
За результатами перевірки кращими виявили себе штатні пожежно-рятувальні підрозділи у військових частинах, які дислокуються у місті Калинівка Вінницької області, смт. Делятин Івано-Франківської області, та селі Грузевиця Хмельницької області. За переконанням полковника Олексія Романюка найвищих результатів ці колективи досягли завдяки високій професійній підготовці особового складу, адже більшість військовослужбовців неодноразово виконувала завдання у зоні проведення Антитерористичної операції на Донбасі. Саме їхній досвід дозволяє постійно тримати підрозділ у належній бойовій готовності та виявляти високі результати у фаховій підготовці. Інші підрозділи теж не пасуть задніх, проте мають стимул до удосконалення, щоб наступного року випередити нинішніх передовиків.
— Сьогодні наші рятувально-пожежні підрозділи, як і вся Україна, переживають складні часи, — зауважив начальник Західного територіального відділу пожежної безпеки полковник Олексій Романюк. — На Донбасі триває Антитерористична операція і Збройні Сили України ведуть там боротьбу із підступним ворогом, який не гребує за будь-яких умов завдати відчутного удару, використовуючи при цьому й нищівну силу вогню. Тому робота військових пожежно-рятувальних підрозділів там вкрай необхідна. Наші військовослужбовці постійно беруть участь у гасінні пожеж у зоні проведення АТО. Наприклад, у 2015 році вони ліквідовували численні займання під час удару ворожої реактивної артилерії по Краматорську, гасили пожежу на складі боєприпасів у Сватово. Нажаль, серед військових пожежних є герої, які віддали своє життя під час виконання завдань в зоні АТО. Проте, в тилу роботи не поменшало. Перебуваючи у постійній взаємодії із Державною службою з надзвичайних ситуацій, військові пожежні підрозділи поряд із армійськими забезпечують пожежну безпеку й цивільних об’єктів. І, порою, є єдиними рятівниками для місцевого населення на десятки кілометрів.
Пожежна безпека важливих об’єктів, а це, насамперед, склади зброї та боєприпасів, має займати пріоритетне місце як на передовій так і у глибокому тилу. Згадаємо події у місті Сватово Луганської області, де на значному віддалені від лінії зіткнення через пожежу постраждали військові склади з боєприпасами. Після того інциденту були кардинально переглянуті питання організації пожежної безпеки важливих об’єктів. Одним з елементів захисту стала протидія ударним безпілотним літальним апаратам, використання яких вже неодноразово фіксувалося у зоні конфлікту на Донбасі. Після Сватово в зоні проведення АТО противник здійснив ще три спроби вчинити підпал армійських складів з боєприпасами за допомогою БПЛА, але вони були невдалими: запалювальні пристрої, скинуті з безпілотників, вдалося вчасно виявити та загасити — спрацював досвід, набутий у Сватово. Проте, систему протипожежного захисту потрібно постійно удосконалювати, адже ворог не сидить склавши руку, а теж шукає нові методи та розробляє технічні засоби.
Інша актуальна тема — це питання організації пожежної безпеки у місцях проживання військовослужбовців у польових умовах, а саме у наметах та бліндажах. Особливої актуальності цей аспект набуває у холодну пору року, коли військовослужбовці починають обігріватися за допомогою пічок і пожежна небезпека зростає в рази. Фахівці нагадують, що звичайний армійський намет згоряє повністю майже через 20 секунд. Тому представникам пожежного нагляду додається роботи — потрібно постійно контролювати дотримання військовослужбовцями елементарних протипожежних правил, щоб, насамперед, зберегти людські життя.
— Останнім часом у Збройних Силах України почали звертати увагу на пожежну безпеку, — зазначив полковник Олексій Романюк. — У цьому році почали з гусеничних пожежних машин ГПМ-54, декілька пожежних танків з наших підрозділів направлено на Львівський бронетанковий завод для проведення капітального ремонту. Кошти, звичайно, виділяються, але їх на все не вистачає, адже раніше роками не надходило жодної копійки на закупівлю вогнегасників, піноутворювачів, пожежних рукавів, ремонт та утримання пожежної техніки. Наприклад, термін служби пожежного автомобіля лише 10 років, а 70 відсотків нашої техніки сьогодні старше 30 і вже давно потребує заміни, проте, завдяки ентузіазму військових пожежних, справно працює, хоча й експлуатується в екстремальних умовах. У разі потреби пожежний ЗІЛ-131, загальна вага якого складає 11,5 тонн, має виїхати за 45 секунд без прогрівання двигуна та з максимальним на нього навантаженням. Звісно, найбільший знос силових агрегатів техніки та пожежного обладнання відбувається у холодну пору року. Тому особовий склад й піклується про свою техніку, адже знає, що заміни їй не буде.
Слід відзначити, що служба військових пожежних напружена та небезпечна. «Червоний півень» легковажних не пробачає. Військовослужбовці мають бути добре підготовлені фізично. І допомагають їм у цьому заняття пожежно-прикладним спортом, елементи якого входять до спеціальної підготовки. У штатних пожежно-рятувальних підрозділах проходять службу чимало спортсменів-розрядників. Проте події на Донбасі змусили їх відставити спорт на другий план. Через це за останній час військовим пожежним не вдається виховувати спортсменів-розрядників. Але вони вірять, що Антитерористична операція завершиться і вони надолужать прогалини у пожежно-прикладному спорті та продовжать виконання професійних завдань, щоб не пропустити «червоного півня» вже в умовах мирного життя.

Вадим БАКАЙ.

Залишити відповідь

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s